Pinterest Nedir?

Son birkaç ayda, Pinterest adında yeni bir sosyal medya ağı hakkında bir takım söylentiler duymuş, yazılar okumuş olabilirsiniz. Peki Pinterest nedir? Eğer duymadıysanız veya çok az fikriniz varsa, merak etmeyin. Pinterest çok kısa süre içerisinde adından epeyce bahsettirecek… Ben şahsen en fazla bir yıl içerisinde aynı facebook ve twitter gibi internet kullanımımızı etkileyecek baskın bir sosyal medya aracı olacağını düşünüyorum. Yapılan araştırmalar da bu yorumu destekler nitelikte. Zira, Compete‘e göre Pinterest’i ziyaret eden tekil ziyaretçi sayısı sadece Aralık 2011-Ocak 2012 arasında, yani 1 ay gibi kısa bir zamanda, %155 artmış bulunuyor. Bu da bu çok yeni sosyal ağın geleceğinin ne kadar parlak olduğunu gösteriyor.

pinterest istatistik

Aralık 2011’de Pinterest yükselen popülaritesiyle LinkedIn ve Google+ gibi iddialı ağları geride bırakarak Hitwise’ın listesinde 5. sıraya, Experian adlı şirketin yaptığı başka bir araştırmaya göre ise 3.sıraya yükseldi.

Pinterest’i Keşfedin…

Pinterest kısaca, sınırsız alana sahip sanal bir panodur diyebiliriz. Pinterest sanal dünyada beğendiğimiz veya paylaşmak istediğimiz görsel öğeleri düzenlemenizi ve kolayca paylaşmamızı sağlar. Diğer kişilerin oluşturduğu panolara göz atarak yeni şeyler keşfedebilir ve sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kimselerden ilham alabilirsiniz. Kullanıcılar Pinterest’i evliliklerini planlamak, evlerini dekore etmek ve sevdiği yemek tariflerini paylaşmak gibi çok çeşitli amaçlar için kullanırlar.

Pinterest tüm dünyada haberlerde, bloglarda, televizyonlarda, radyolarda, youtube ve twitter gibi diğer sosyal medya ağlarında, kısaca heryerde adından sıklıkla bahsettirmektedir ve muazzam bir hızla büyümektedir. Eğer şu anda katılır ve aşina olursanız, ilk kullanıcılardan olma avantajından yararlanabilir ve ilerisi için bunu fırsatlara dönüştürebilirsiniz.

Pinterest’e nasıl üye olunur?

Pinterest halihazırda genel kayda kapalıdır ve davet sistemiyle üye kabul etmektedir. Pinterest resmi sitesinden davet talebinde bulunabilirsiniz ancak davetiyenizi almak için günlerce bekleyebilirsiniz. Bunun yerine daha hızlı bir yöntem olarak, Pinterest’e kayıtlı olan diğer bir kullanıcıdan sizi davet etmesini talep edebilirsiniz. Pinterest’e hemen kaydolmak için Pinterestürk vasıtasıyla anında davet almak için tıklayın.

Pinterest nasıl kullanılıyor?

Pinterest’i anlamak için gerekli en temel kavramlar şunlardır.

  • Pin
  • Pinboard
  • Pinning

Özetlemek gerekirse “Pin”, paylaşmak istediğiniz görsel öğelerdir. Pinboard, pinleri tercihinize göre grupladığınız panolardır. Pinnig ise pinleri pinboardlara (ya da panolara) ekleme işlemidir. Bunu hesabınızdan kendi yükleyeceğiniz görsel öğerlerle yapabileceğiniz gibi, “Pin It” butonunu vasıtasıyla da yapabilirsiniz. Pinterest’te de Facebook ve Twitter’a benzer şekilde “repin-like-comment” kavramları bulunmaktadır. Pinterest’in temel kavramlarını ve Pinterest’in nasıl kullanıldığını ayrıntılarıyla öğrenmek için tıklayın.

Pinterest neden önemli?

Çünkü Pinterest de diğer sosyal medya araçları gibi büyük bir trafik ve pazarlama potansiyeline sahip. Bu nedenle, online trafiğe ihtiyacı olan veya trafiğini daha da artırmak isteyen herhangi bir işletme, Pinterest’i kullanmayı kesinlikle düşünmelidir. Çünkü, araştırmalar Pinterest’in şu anda bütün sosyal paylaşım sitelerinden, hatta en büyük sosyal medya ağı olan Facebook’tan bile, daha fazla trafik sağladığını göstermektedir.

pinterest trafik

Pinterest’e önem kazandıran bir diğer faktör de Pin It butonu vasıtasıyla kaynağa gönderilen geri bağlantılardır. (backlinks) Bu bağlantılar herhangi bir websitesine klasik SEO taktiklerine göre çok kısa zamanda kat kat fazla trafik sağlamaktadır. Bu sayede Pinterest işletmelerin müşteri kazanma (lead generation) stratejilerine de katkı sağlamaktadır.

Son olarak Pinterest’in sosyal paylaşım kapsamından bahsetmek istiyorum. Pinterest kendi başına bir sosyal paylaşım ağı olmakla birlikte, Twitter ve Facebook gibi büyük sosyal medya devleri ile de entegre bir şekilde çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse, eklediğiniz her bir pini, ekleme esnasında tweet yapabilirsiniz. Ayrıca Facebook entegrasyonu sayesinde eklediğiniz herbir pin aynı zamanda facebook sayfanızda da yayınlanabilmektedir.

Pinterest davetiye ile ilgili güncelleme:

Pinterest, beta yayınını bitirdiği için 8 Ağustos 2012 tarihinden itibaren artık davetiye olmadan da üye kabul etmektedir. Ayrıntılar için tıklayın

Sonuç

Pinterest geleceğin en etkili sosyal paylaşım platformu olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Kullanım kolaylığı ve görsel öğeler üzerine kurulu olması nedeniyle daha fazla dikkat çekmekte ve hızla büyümektedir. Pinterest’i gerek kişisel gerekse işletmeler için kullanmak online kimliğinizi sağlamlaştırmak açısından önemlidir. Bu nedenle Pinterest’i henüz popülerliği artmakta olan şu günlerde üye olarak kullanmaya başlamak ilerisi için güzel bir tecrübe olacaktır.

Pinterest ile ilgili istatistikleri bu infografikte görebilirsiniz.

Not:

Bu yazıya "pinterest nedir, pinterest com türkçe, pinterest hakkında bilgi" ifadelerinin aranmasıyla da ulaşılabilir.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Pinterest Nedir?” hakkında 2 düşünce

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir