Pinterest ile Pazarlama

Evet… Aynı Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya araçları gibi, Pinterest ile Pazarlama da müşteri sayınızı artırmanıza büyük katkı sağlayacaktır. Pinterest işletmenizi yeni müşterilere tanıtabileceğiniz birçok özelliği barındırıyor. Burada amaç markanızı tanıtmak, websitenize ziyaretçi almak ve bu yeni ziyaretçileri para kazanabilceğiniz araçlara dönüştürmektir. Şimdi bu maksatla Pinterest’i nasıl kullanabilceğimize bakalım.

Görsel İçerik

Bildiğimiz gibi Pinterest görselliğin ön plana çıktığı bir sosyal medya platformu. Bu nedenle işletmenize ait en iyi görsel temaları gösterecek şekilde panolar ‘pinboard) oluşturmanız önemlidir. Halihazırda bir çok büyük marka online görsel içeriğin gücünün farkına varmış ve okuyucunun duygularına hitap edecek resim ve videoları kullanmaya başlamıştır. Instagram, örneğin, bu düşünceye ön ayak olmuş ve işletmelerin fotoğrafları pazarlama aracı olarak en iyi şekilde kullanmalarına katkı sağlamıştır.

musteri panosu

İşletmelerin Pinterest’i kullanmaya başlarken karşılaşabilecekleri en önemli sıkıntı görsel içerik azlığı veya yetersizliği olacaktır. İşte yayınlayabileceğiniz görsel içerik fikirleri:

Halihazırda Elinizde Olan Görseller

İşletmeniz içinde şimdiye kadar çekilmiş fotoğraflar vardır. Bunları bir panoda birleştirebilirsiniz. Örneğin “Yönetimimiz” gibi…

Blog Yazılarınızda İddialı Görseller

Pinterest’te yayınlanabileceğiniz düşünerek blog yazılarınızda yazının konusuyla ilgili güzel grafik, resim ve videolara yer verin.

İnfografikler & Bilgi Şemaları

İnfografikler artık her yerde ve Pinterest’te de baya ilgi çekiyor. Eğer istatistiksel verilerin önemli olduğu bir endüstride bulunuyorsanız, bu verileri infografiklerle görselleştirmeyi ihmal etmeyin. Excel’de yapacağınız şemalar bile yeterli olabilir.

Kitap ve E-Kitap Kapakları

Eğer işletmeniz veya firmanız tarafından yayınlanmış kitaplar varsa bunların kapakları da Pinterest’teki temsilinizi ve pazarlamanızı kuvvetlendirecektir.

Müşteri Fotoğrafları

Yeni müşterilerde olumlu bir intiba bırakmak için mutlu müşteri fotoğrafları kullanmak çoğu zaman  iyi bir tekniktir. Bu yüzden sizden memnun müşterilerinizden onların fotoğraflarını kullanmak için izin isteyin veya onları kendi fotoğraflarını size göndermeye teşvik edin ve bunları bir Pinterest panosunda sergileyin.

Kullanıcı Katkılı Panolar

Pinterest diğer kullanıcıların da sizin panolarınıza katkıda bulunmasına olanak sağlar. Bunu özelliği panoyu oluştururken veya pano ayarlarından aktive edebilirsiniz. Diğer kullanıcıların kendi pinleri ile sizin panolarınıza eklemesine izin vererek, müşteri potansiyelinizi artırmak adına kendi pazarlamanız açısından güzel bir fırsat oluşturursunuz. Bunun için bazı sadık/önemli müşterilerinizi seçin ve onların pinlerini ön plana çıkardığınız panolar oluşturun. (Örneğin Müşteri/Fan Panosu vb.) Daha sonra bu kişilere kendi hayat tarzları ile sizin markanızı birleştirdikleri fotoğrafları bu panolara eklemelerini isteyin veya onları teşvik edin. Bu markanıza çok büyük katkı sağlayacaktır.

EN GÜZEL PANO KİMİN?

Yarışmalar her zaman ilgi çekici olmuştur. Pinterest’i de pazarlamanıza bu şekilde katkı sağlamak için kullanabilirsiniz. Bazı büyük markalar halihazırda bunu uygulamaya koyulmuş durumdalar. Bu şekilde bir yarışma düzenlemeden önce bir sıkıntıyla karşılaşmamak için Pinterest Kullanım Sözleşmesini okumanızı tavsiye ederiz.

en güzel pano

“En güzel pano kimin?” yarışmasını şu şekilde düzenleyebilirsiniz. Müşterilerinize kendi Pinterest hesaplarında sizin markanıza, ürünlerinize veya hizmetinize ilişkin panolar oluşturmalarını isteyip, verilen süre sonunda bu panoları değerlendirerek yarışmanın galibini açıklayabilirsiniz.

Websitenize “PIN IT” Butonu Ekleyin

Websitenizi ziyaret eden müşterileriniz için pinning işlemini kolaylaştırmak için Pin It butonu ekleyin. Aynı diğer sosyal medya araçları gibi bu da yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Evet buraya kadar Pinterest ile Pazarlama nasıl yapılır konusuna bir giriş yaptık ve bazı fikirleri değerlendirdik. Müteakip yazımızda yeni pazarlama fikirlerini değerlendirmeye devam edeceğiz.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir