Pinterest ile Trafik Yönlendirme

Pinterest ile trafik yönlendirme arasındaki ilişki şu anda Facebook ile trafik arasındaki ilişkiden farksız. Aslında Pinterest’in backlink oluşturmadaki özgün gücü de dikkate alındığında bu ilişki daha da önem kazanıyor.

pinterest-ve-trafik

Pinterest Büyüyor…

Pinterest’in çok çabuk büyüdüğünü biliyoruz. Bunu anlamak için çok çaba sarfetmeye gerek yok, alexa.com verilerine bakmamız yeterli olur. Örneğin Şubat ayında Pinterest 167. sırada idi. Eylül ayına geldiğimizde ise 38. sıraya yerleştiğini görüyoruz. Üst sıralarda bu kadar hızlı bir ilerleme çok dikkat çekici… Hele ki, henüz 2010 yılında kurulmuş bir sitenin bu kadar kısa sürede bu sıraya yükselmesi gelecekte ne denli popüler olacağının bir göstergesidir.

Trafik Oluşumu

Pinterest’in trafik üretimi aslında 3 ayaktan oluşuyor.

Bunlardan birincisi Pin It butonu. Bu buton sayesinde bir kullanıcı websitenizde beğendiği bir görseli kolaylıkla pinliyor ve bu pin size backlink ve trafik olarak geri dönüyor. Tabi burada http://pinterest.com/about/goodies/ adresinde bulunan iki tür Pin It butonundan bahsedebiliriz. Birincisi “Pin It Button” olarak geçen ve kullanıcıların tarayıcılarının araç çubuğuna ekleyebildiği butondur. Diğeri ise “Pin It Button for Websites” olarak geçen ve belli bir script ile websitenizin kendisine ekleyebildiğniz butondur. Her ikisi de amaca hizmet ediyor. Ancak işleri kolaylaştırmak için “Pin It for Websites” butonunun her webmasterın kullanması lazım diye düşünüyorum.

Trafik üretiminin ikinci ayağı ürün pinlemeden geçiyor. Burada ürün derken sadece fiziki ürünleri kastetmiyoruz tabii ki. Akla gelebilecek veya insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek her türlü ürünü pin olarak ekleyebilirziniz. Hatta bu pinler ürünler hakkında bilgi veren blog makaleleri bile olabilir. Ekleme işlemi esnasında bu pinleri satış veya bilgilendirme sayfanıza bağladıktan sonra, bu ürüne ilgisi olan insanlar eklediğiniz pini görecek ve sayfalarınıza trafik akışı başlayacaktır.

Pinterest vasıtasıyla trafik yönlendirmenin üçüncü ayağını ise etkileşimler oluşturuyor. Bu etkileşimleri günlük olarak pin ekleme, yorum yazma, yorumlara cevap yazma, repin yapma ve beğenme olarak özetleyebiliriz. Bu hareketlerin neler olduğunu “Nasıl Kullanılır” yazımızda açıklamıştık. Bu hareketler sizin takipçileriniz nezdindeki güvenilirliğinizi (kredibilite) artıracak ve daha fazla takipçi edinmenize olanak sağlayacaktır. Bu sayede de eklediğiniz pinler daha fazla kitleye ulaşacak, daha fazla repin alacak, daha fazla beğenilecek ve yorumlancak, ve tüm bunlar sonunda daha fazla websitenize daha fazla trafik sağlayacaktır.

Trafik Resimleri (Görselleri)

Pinterest’in tamamen görsellikle alakalı olduğunu biliyoruz. (bknz. Nedir?) Öyleyse trafik yönlendirmek için tabii ki görselleri kullanacağız. Her ne kadar pinler metin şeklinde açıklamalar içerse de ve bu açıklamaları SEO maksadıyla kullansak da, kullandığımız görselin çekiciliği her zaman daha ön plandadır. Bu kapsamda yapılan analizlerde aşağıda saydığımız türdeki görsel içeriğin trafik üretiminde daha başarılı oluğu  ortaya çıkmıştır. Bunlar:

  • İnfografikler
  • Deyim veya slogan içeren resimler
  • Mesaj veren resimler
  • Komik resimler

Sonuç

Bir webmastersanız ve trafik yönlendirmede Pinterest’in gücünden yararlanmıyorsanız, çok şey kaybediyorsunz ve hatta ileride daha da fazla kaybedeceksiniz demektir.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir