Pinterest Arama Motoru Optimizasyonu

Nedir? Ne değildir? derken sıra geldi optimizasyona (ya da SEO’ya). Bu yazıda Pinterest arama motoru optimizasyonu (ya da pinterest optimizasyonu)  nasıl yapılır, pinler, panolar ve profiller daha iyi arama sonuçlarına ulaşmak için nasıl düzenlenmelidir sorularına cevap arayacağız. Ayrıca diğer bir konu olarak da Pinterest’in websitelerine SEO anlamındaki katkısına değineceğiz.

Pinterest optimizasyonu dediğimizde, bu konuyu üç başlık altında inceleyebiliriz. Profil, Pano ve Pin…

Profil Optimizasyonu

Pinterest profilimiz isim (name), kullanıcı adı (username) ve açıklama (profile description) olmak üzere üç temel öğeden oluşmaktadır. İsmimizi belirlerken dikkate alacağımız husus hesabımızı ne amaçla kullandığımızdır. Bu bağlamda ismimizi belirlerken aşağıdaki formatı kullanabiliriz diye düşünüyorum.

  • Kişisel hesap: Gerçek Ad ve Soyad
  • İşletme hesabı: Gerçek Ad ve/veya İşletme Adı
  • Niş hesabı: İşletme veya Niş Adı

Kullanıcı adımızı belirlerken, seçeceğimiz sözcüğün bizim hesap url’mizi oluşturacağını unutmayalım. (Örn: http://pinterest.com/pinteresturk/) Belirleyeceğimiz kullanıcı adı en fazla 15 karakterden oluşabilir. Eğer işletme veya niş hesabı kullanıyorsak bu 15 karakterlik sözcüğün hedeflediğimiz anahtar kelimeyi içermesine dikkat edersek arama motoru optimizasyonu açısından doğru bir adım atmış oluruz. Tabi kişisel bir hesap kullanıyorsak veya bir marka oluşturmaya çalışıyorsak isim kullanmamız daha doğru olacaktır.

Hesap profilimiz hakkında açıklama yazarken gereksiz ayrıntılara girmeden, kısa ve öz, ancak alımlı birkaç cümle yazmaya gayret etmeliyiz. Tabii bu açıklamayı yazarken SEO friendly olmakta fayda var. Bu nedenle hedeflediğiniz anahtar kelimenin bu açıklama içerisinde yer almasına dikkat etmeliyiz.

pinterest seo

Pano Optimizasyonu

Panolar da üç temel öğeden oluşmaktadır. Bunlar: Pano Adı (Name), Category (Kategori) ve Açıklama (Description)’dır.

Pano adının dikkat çekici olması önemlidir. Ayrıca bu addan da SEO açısından faydalılabilir. Çünkü pano isimleri profil bağlantınızın sonuna bu isimle eklenmektedir. (Örn: http://pinterest.com/pinteresturk/kitaplar/)

Panolarınıza uygun kategoriyi vermeniz de panolarınızın doğru kitleler tarafından görülmesine olanak sağlar. Bu kategorizasyon arama motorlarında olduğu gibi pinterest içi aramalar ve filtrelemelerde de size fayda sağlayacaktır.

Panolarınız için dikkat çekici açıklamalar yazmanız da önemlidir. Profil açıklamalarında bahsettiğimiz hususlar burada da aynen geçerlidir. Kısacası anahtar kelimelerinizin bu açıklamalarda yazılı olmasına dikkat edin.

Pin Optimizasyonu

Pin optimizasyonunda bizim pin adına veya URL’sine müdahale etme durumunuz yoktur. Bizim tarafımızdan düzenlenebilecek tek öğe pin açıklamasıdır. Bu nedenle, daha önce de açıklamaların içinde geçmesini istediğimiz anahtar kelimeler veya mümkünse bu anahtar kelimelerin çok az değiştirilmiş halleri pin açıklamalarında da yazılmalıdır.

Pin optimizasyonunda asıl önemli husus ise diğer kullanıcıların/takipçilerin o pine verdiği reaksiyondur. Yani bir pin ne kadar fazla repin yapılıyorsa, ne kadar fazla yorum alıyorsa, ne kadar fazla kişi tarafından beğeniliyorsa, popüleritesi o kadar artar ve o kadar optimize bir pin olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da, popüler olabilecek pinler ile panolarımızın kuvvetini (board strength) arttırmamız ve hesabımız olgunlaştıktan sonra pinlerimizi doğru panolara  (kuvvetli panolara) ekleyerek opitimizasyona katkı sağlamamızdır.

Pinterest Backlink’leri

Pinterest optimizasyonundan bahsettikten sonra biraz da Pinterest’in SEO anlamında websitelerine yaptığı katkılardan bahsedelim.

Pinterest backlinkleri değerlidir ve gittikçe de değeri artmaktadır. Çünkü Pinterest PR7 bir websitesidir ve herbir pin “DoFollow” bir bağlantı sağlamaktadır. Burada tabii ki hesapların ve panoların kendi PR değerleri de önem arz ediyor ancak Pinterest’in page rank seviyesinin daha da artacağının şüphe götürmediği dikkate alınırsa SEO açısından ne kadar önemli bir kaynaktan bahsettiğimiz daha iyi anlaşılabilir.  Pinterest backlinklerin çok değerli diğer bir özelliği ise repinler sayesinde sayısının eksponansiyel bir şekilde katlanarak artmasıdır. Yani siz eklediğiniz bir pin ile bir sayfaya bağlantı yapıyorsunuz ve bu üç backlink demek (nasıl olduğunu anlamak için aşağıdaki videoyu izleyin). Ancak bu pin popüler olup da çok sayıda repin alırsa sizin eklediğiniz bir backlink size onlarca backlink olarak geri dönebilir.

Sonuç

Pinterest SEO açısından çok değerli bir platformdur ve önümüzdeki zamanda bu kapsamda çok daha yoğun şekilde kullanılacaktır diye düşünüyorum.  Bu konuda ingilizce şu makaleyi de okumanızı tavsiye edebilirim. Bu yazıda, bu platformdan faydalanmak için de profil, pano ve pin optimizasyonuna önem verilmesi gerektiğini ve bunun nasıl sağlanabileceğini özetlemeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur…

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir