Pinterest’te İstenmeyen Takipçileri Engellemek

Bu yazıyı, Pinterest’te istemediğim kullanıcıları/takipçileri nasıl engellerim diye düşünen arkadaşlar için yazıyorum. Aslında Pinterest kullanıcılarından gelen bu yoğun ve  haklı talebi Ekim ayının sonunda yerine getirmişti. Pinterest’i yoğun olarak kullanan arkadaşların o gün itibarıyla farkettiğini düşündüğüm bu özelliği bir de burada açıklamak istiyorum.

Özellikle katılım panosu kullanan kişiler, bu panolara katkı yapan yüzlerce diğer kullanıcının her pinini beğenmeyebiliyor. Ayrıca bazı spammerlar devamlı katılım panosu daveti yaparak insanları rahatsız edebiliyor. Bunun gibi nedenlerden dolayı, Pinterest kullanıcılarının takipçilerini engelleyebilmesi spam faaliyetleri kısıtlamak veya yok etmek için çok önemli bir özellik. Kullanıcılar uzun süredir böyle bir özellik için talep yapıyordu ve Pinterest geliştiricileri de bunun farkındaydı. Ve sonunda bu özellik eklendi.

Nasıl engellerim?

Eklenen özellik sayesinde istemediğimiz diğer kullanıcıları engelleme veya içeriklerini rapor etme imkanına kavuştuk. Pinterest’te engelleme veya rapor etme çok basit:

pinterest engelleme

kaynak:blog.pinterest.com

Şekilde de görüldüğü gibi probleminiz olan kişinin profilinin sağ alt köşesinde bulunan bayrak/flamaya tıklıyorsunuz ve size yapabileceklerinizi gösteren bir alt menü çıkıyor. Bu menünün ilk seçeneklerinde bahse konu kişiyi pornografi, küfür, sözlü saldırı, kendine zarar vermeye teşvik, spam ve diğer sebeplerden dolayı rapor edebiliyorsunuz. Eğer bu kişiyle olan bağınızı tamamen koparıp onu engellemek istiyorsanız, en altta bulunan “Block” butonuna tıklıyorsunuz ve bu kullanıcının ipini kesiyorsunuz 🙂 Böyle diyorum çünkü en altta gri ile olan notu okursanız artık ne bu kullanıcı sizi takip edebilir, ne de siz onu. Ayrıca hiç bir şekilde irtibatınız da olamaz.

Engellersem ne olur?

  • Karşı tarafın hemen haberi olmaz. Ancak sizi takip etmek veya pinleriniz vasıtasıyla iletişime geçmek isterse uyarı alır.
  • Eğer engellediğiniz kişiyi takip ediyorsanız, veya o sizi takip ediyorsa, engellediğiniz anda iki tarafın da izleme/izlenme durumu ortadan kalkar.
  • Her iki tarafın birbirinin pinlerine yaptığı yorumlar otomatik olarak silinir.
  • Her iki taraf da artık birbirinin pinine beğenme veya repin yapamaz. Ancak engelleme anına kadar olan beğenme ve repinler kalır. Eğer bunları kaldırmak isterseniz, tek tek kendiniz yapmanız gerekir.
  • Arama sonuçları, kategori sayfaları, ve iki tarafında katkı yaptığı katılım panoları gibi herkese açık bölümlerde her iki taraf da birbirini görmeye devam eder. Daha ayrıntılı bilgi için resmi blog yazısına bakabilirsiniz.

Engellemenin yararı nedir?

Aslında yukarıda bu konuya biraz değindik. Tüm kişilerin ve markaların hesapları üzerinde tam kontrol sahibi olmaları önemlidir. Böylece eklenen pinler daha çok sizi veya markayı yansıtacak, hesabınız daha kaliteli olacak, takipçileriniz gerçekten beğendikleri için sizi izleyecek ve takipçilerinizle etkileşiminiz daha kuvvetli olacaktır. Pinterest takipçilerinin, Facebook ve Twitter takipçilerine göre daha değerli olduğunu dikkate alırsak, bu rapor etme/engelleme özelliğinin önemini daha iyi kavrayabiliriz.

Not:

Bu yazıya "https://pinteresturk com/pinterestte-istenmeyen-takipcileri-engellemek/" ifadelerinin aranmasıyla da ulaşılabilir.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Pinterest’te İstenmeyen Takipçileri Engellemek” hakkında 2 düşünce

  1. Beni sapık bir kadın takip ediyordu ama ondan hoşlanmadım biraz araştırdım ve sonunda nasıl engelleyeceğimi öğrendim ve onu engelledim. Teşekkürler ben sadece Pinterest’te kendi kendime takılıyorum amacım sosyal medya yıldızı olmak değil. Ve birde Private Account yapabilmek olsun ben hesabımı özel yapıp sadece izin verdiğim kişilerin beni takip etmesini istiyorum.

  2. Ben bir arkadaşı yanlışıkla engelledim.ama şimdi onu engelden çıkartmak istiyorum ama olmuyor.ne yapmalıyım?

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir