Pinterest ile Pazarlama-2

Bir önceki yazımızda Pinterest ile Pazarlama dediğimizde ilk akla gelen fikirleri özetlemeye çalışmıştık. Bu yazımızda da daha özel pazarlama tekniklerine değineceğiz.

Pinlerinizin Analizini Yapın

Sonuçta, Pinterest ile pazarlamada nihai hedefimiz ne kadar yeni ziyaretçi aldığımız ve bunların kaçını müşteriye çevirebildiğimiz olduğuna göre, şu sorunu cevabını aramamız gerekiyor. Pinterest’e resim ve videolar eklemeye başladıktan sonra, websitemize gelen ziyaretçi sayısı nasıl değişiyor? Diğerlerine göre daha fazla ziyaretçi yollayan belirli bir resim veya video var mı? Analiz araçlarınızı kullanarak hangi resmin işe yaradığını belirlemeniz faydalı olacaktır.

lead analizi

Müşterilerinizin Analizini Yapın

Pinterest’i müşteri profilinizin ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını belirlemek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Takipçilerinizin (potansiyel müşteri) panalorını (pinboard) inceleyerek bu konuda fikir edinebilirsiniz.

Pinterest’te Sektörünüzün Lideri Olun

Belli konularda veya sektörünüzle ilgili konulardaki pinler için ilk akla gelen pinterest hesabı olmak size büyük avantaj sağlayacaktır. Örneğin Pinterestürk pinterest konusunda bir blog ve bu konuda güzel pinler yayınlamaya çalışmalı. Siz eğer bir mobilya firmasıysanız bu konuda dikkat çekici panolar hazırlayarak sektörünüzün Pinterest’teki lideri olmaya çalışabilirsiniz.

Pinlerinize Bağlantı Ekleyin

Her zaman, eklediğiniz pinlerinize ziyaretçi sağlayacak websitenize geri bağlantılar (backlink) ekleyin. Bu backlinkleri takip ederek yukarıda da belirttiğimiz gibi Pinterest’ten websitenize olan akışı analiz edebilir ve böylece Pinterest’i kullandığınız diğer pazarlama kanalları ile karşılaştırabilirsiniz. Bu konuda çok basit ama etkili şöyle bir taktik işe yarayabilir. Belli bir sayfaya bağlantı yapan sadece bir pin eklemek yerine, birçok pini aynı tek bir sayfaya backlink yapmak üzere ekleyebilirsiniz. Yapılan incelemelerde tek bir pinden gelen ziyaretçi sayısı çok az olmasına rağmen, birçok pinin birleşiminden meydana gelen trafiğin önemli oranda ziyaretçi sağladığı ortaya çıkmıştır.

Video Galeri Oluşturun

Pinterest sadece resim ile sınırlı değil… video eklemenize de izin veriyor. Dolayısıyla bu özelliği değerlendirip ürünlerinizle ilgili videoları topladığınız bir veya birkaç pano oluşturabilirsiniz. Örneğin yöneticilerinizin belli konferanslarda yaptığı konuşmaların toplandığı panolar ilgi çekebilir.

pinterest video

Pinterest sayfasının üst kısmında bulunan araç çubuğunda video için ayrı bir yer ayırmıştır. Dolayısıyla bu bölüm vasıtasıyla daha fazla kitleye ulaşabilir ve videonuz ile müşterilerinizle iletişimi arttırabilir/onları yönlendirebilirsiniz.

Hashtag Kullanın

Aynı Twitter ve Google+’da olduğu gibi Pinterest de hashtag kullanımını desteklemektedir. Kullanıcılar pinlerinizi etiketlemek ve daha kolay bulunabilir yapmak için hashtaglar kullanmaktadır. Yeni bir ürün piyasaya sürüyor veya yeni bir kampanya mı başlatıyorsunuz? İlgili bir pano oluşturun ve maksimum fayda için Twitter ve Google+’da kullandığınız hashtag ile etiketleyin.

Çalışanlarınıza ve Faaliyetlerinize İlişkin Panolar Oluşturun

Müşteri ile şirket arasında bir güven ortamı oluşturmak açısından şirket çalışanlarının ofisteki fotoğrafları gibi günlük hayata ilişkin görsellerin oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bunun yanında yıl boyunca düzenlediğiniz aktivitelerle ilgili resim ve videoları pinleyerek, ilgi çekebilir veya sonraki aktivitelerinize katılımı arttırabilirsiniz. Böyle durumlarda sahne arkası/hazırlık aşamasını gösteren resim ve videolar da eklenerek dikkat çekilebilir.

Evet Pinterest ile Pazarlama konulu iki yazıdan oluşan serimizde yeni ve güçlü bir sosyal medya aracı olarak hayatımıza giren Pinterest’i pazarlama maksadıyla nasıl kullanabileceğimize ilişkin akla gelen fikirleri incelemeye çalıştık. Umarız faydalananlar olur. Bunlara ilave fikirleri olanlar paylaşarak katkıda bulunurlarsa seviniriz.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir