Pinterest Gizli Panolar (Secret Boards) Dönemine Girdi…

Pinterest uzun süredir konuşulan ve talep edilen gizli panolarını kullanıma sundu. (özel panolar da denebilir ancak biz bundan sonra gizli panolar diyelim) En genele hitap eden kullanıcılar bile bazen her yaptıkları paylaşımın tüm herkes tarafından görülmesini istemeyebilir. Siz de aktif bir Pinterest kullanıcısı iseniz içinizden benzer düşünceleri geçirmiş olabilirsiniz. Bu nedenle Pinteres’in atmış olduğu bu adım bir eksikliği kapatacak diyebiliriz.

gizli panolar

Pinterest gizli panolar ile neyi hedefliyor?

Henüz test sürecinde olan gizli panolar basit olarak sadece sizin ve davet ederek izin verdiğiniz kullanıcıların görmesini istediğiniz pinleri eklemeniz için geliştirilmiş durumda. Gizli panoları evlilik planlarınızı paylaşmak, özel albümünüzü oluşturmak, hediye fikirlerinizi toplamak gibi çok çeşitli alanlar için kullanabilirsiniz. Tabi bunlar ilk akla gelenler, yoksa bu yeni gelişme üzerine sınırsız kullanım fikri üretilebileceğini düşünüyorum.

Şu anda, her kullanıcı en fazla 3 gizli pano oluşturabiliyor, ancak başkaları tarafından davet edildiğiniz gizli panolar bu sayıya dahil değildir. Bu panolar tüm panolarınızın en altında ayrı bir bölmede gösterilir. Bir gizli pano oluşturmak için profilinizin en alt kısmına gidin ve gizli pano oluştur anlamındaki “create secret board” ifadesine tıklayın. Burada “secret” özelliğinin açık (yani “on”) olduğunu göreceksiniz. Gizli pano oluşturmanın diğer bir yolu ise her zamanki gibi üst araç çubuğundaki “Add” butonuna tıklayarak “Create Board” u seçmek ve açılan pencerede aktif olamayan “Secret” ayarını açarak aktif hale getirmek. Bu şekilde gizli panonunuzu oluşturduktan sonra bu panoya eklediğiniz pinler hiçbir yerde gözükmez. (Ne popular, videos gibi kategorilerde, he de herhangi bir aramada… hatta kendi profilinizin aktivitelerinde bile gözükmez)

Gizli panoların halihazırdaki en büyük dezavantajı ise var olan bir panonuzu gizli hale getiremiyor ve gizli bir panoyu herkese açık hale getirdikten sonra bu işlemi geri döndüremiyor olmanız. Bunun en büyük sebebi ise repinler. Diğer kullanıcılar tarafından sizin panolarınızdan zaten yapılmış olan repinler panonuzu Pinterest içerisinde zaten herkese açık hale getirdiği için gizli pano kullanımınız bu şekilde kısıtlanıyor. Bu nedenle gizli bir panonuzun gizliliğini kaldırmadan önce iyi düşünün… Bir başka sıkıntı da oluşturabileceğiniz gizli pano sayısı tabii ki. 3 gizli panonuz var ve bir tane daha oluşturmak istiyorsanız, var olanlardan birini ya silecek ya da herkese açacaksınız.

Sonuç olarak, Pinterest güzel bir adım attı ancak bu özellik henüz test aşamasında olduğu için dikkatli kullanmakta fayda var.

Gizli Pano Fikirleri

Aşağıda tüm dünyada öne çıkan gizli kullanım fikirlerinden bazılarını verdik.

  1. Evlilik Planlama
  2. Özel Albüm
  3. Hediye Fikirleri
  4. Süpriz Partiler
  5. Rakip Firma Takibi

Siz de Pinterest’in gizli panolar özelliğini kullanacak mısınız? Ne için kullanacağınıza dair yorum yaparsanız seviniriz.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Pinterest Gizli Panolar (Secret Boards) Dönemine Girdi…” hakkında 3 düşünce

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir