Dünyadaki Şelaleler

Dünyadaki şelaleler birbirinden güzel. Tabi Türkiye’dekiler de… Bunları tanımak mı istiyorsunuz? Aşağıda örneğini verdiğimiz gibi şelale resimleri görmek ve paylaşmak istiyorsanız ŞELALELERİ SEVİYORUZ adlı panomuzu ziyaret edebilirsiniz.

düden şelalesi

Antalya Düden Şelalesi

Şelaleleri seviyoruz panomuzu geliştirmemize yardımcı olmak istermisiniz?

Dünya’nın dört bir tarafından şelale fotoğrafların paylaşıldığı bu panoya katkıda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki iletişim bağlantısından bizimle irtibat kurabilirsiniz. Ya da daha kolay bir onay yolu olarak bu panodaki bir pine yorum yazıp bu panoya katkıcı olarak eklenmenizi talep edebilirsiniz. Talebiniz alınıp değerlendirildikten sonra e-posta adresinize bir davet yollanacaktır. Katkılarınızı bekliyoruz…

Dünyadaki Şelaleler hakkında genel kültür

Şelale, çavlan ya da çağlayan, bir nehrin yatağındaki büyük yükseklik farkı nedeniyle suyun yüksekten dökülmesidir. Şelaleler turist çekmeleri açısından turizm sektöründe yer bulurlar. Dünyadaki en yüksek şelale, 979 metrelik yüksekliği ile Salto Angel‘dır.

Bryan Swan ve Dean Goss adlarındaki iki şelale araştırmacısının işbirliğiyle kurulmuş bir şelale veri tabanı vardır. http://www.worldwaterfalldatabase.com/ Sitede bu araştırmacıların tecrübeleri, şelaler hakkında bilgi ve şelalerin fotoğrafları bulunmaktadır. Site halihazırda 150 ülkeden 25000 şelale hakkında veriler içermektedir.

Sitede ayrıca dünyada gittikçe artan ekolojik baskılara, korunan alanların zayıflamasına ve kötü yönetimine, biyolojik çeşitlilik ve koruma biyolojisinin önemine değinilmektedir.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir