Pinler ve Panolar (Pinboardlar)

Bu yazıda pinler ve panolar (pinboardlar) ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. Şimdi, Pinler nasıl olmalı? Hangi başlıklarda pano yapmalıyım? Katılım Panosu nedir? sorularını cevaplamaya çalışalım.

Pano

Pinler

Pinlerde kalite çok önemlidir. Hangi konuda pin eklerseniz ekleyin, pinleriniz kaliteli ve mümkünse özgün olmalı. Aksi takdirde bu pinin popüler olması, yani repin-beğeni-yorum alması çok zordur. Bu durumda da bahse konu pin pek de bir işe yaramamış demektir.

Pinleriniz görsel olarak çekici olmalıdır. Bu çekiciliği şunlara dikkat ederek sağlayabilirsiniz.

  • İlginçlik
  • Duygulara hitap etme (heyecan verme)
  • Komiklik

Pinleriniz ilginç ise zaten dikkat çekecektir. İnsanların duygularını canlandırıyor, yani sinirlendiriyor, ağlatıyor veya güldürüyorsa bu pinler de popüler olmaya adaydır.

Pinlerinizde dikkat etmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı da boyuttur. Pinleriniz kesinlikle geniş olmamalıdır. Çünkü bu durumda Pinterest bu pinleri yeniden boyutlandıracak ve istenilen etkiyi vermeden uzaklaştıracaktır. Fakat pinleriniz uzun olabilir. Hatta bu çoğu zaman iyidir de. Örneğin bir infografik uzunluğuyla hemen dikkatleri üzerinde toplayabilir.

Panolar (Pinboards)

Hesabınızın tipine göre panoları sınıflandırmak faydalı olabilir. Eğer hesap tiplerini kişisel, işletme ve niş hesabı olarak üçe ayırırsak, her biri için aşağıdaki şekilde panolar oluşturmak uygun olacaktır.

Kişisel hesaplar sizin yaşamınızı ve tarzınızı yansıttığı için Hobilerim, Aktivitelerim, Moda, Teknoloji vb. gibi panolar kullanabilirsiniz.

İşletme hesapları ise, işletmenizin pazarlaması ve reklamı için kullandığınız için farklı bir yapıda olmalıdır. O zaman Hakkımızda, Tesislerimiz, Ürünlerimiz, Servislerimiz, Müşterilerimiz ve Yorumları şeklinde panolar yararlı olacaktır.

Niş hesapları ise tek bir konuya odaklı ve bu konu, ürün veya servis ile ilgili trafik sağlamaya yönelik olacağı için, Popüler, İpuçları, Çözümler vb. ziyaretçilerin ilgisini çekecek başlıklarda panoları içermelidir.

Katılım Panosu

Bu isimi kullanırken önce tereddüt ettim ama uygun bir çeviri olduğunu düşünüyorum. Eğer farklı düşünen veya farklı bir önerisi olan varsa yorumlarını beklerim. Tekrak konuya dönelim… Bu panolar hesabınızda sizin haricinizde bir kullanıcı/kullanıcılara da pin ekleme yetkisi verdiğiniz panolardır. Bunların kullanım şekli genelde iki şekilde olmaktadır.

Birincisi siz zaman açısından kısıtlı bir insansınız ve bir asistanınız var. O kişiye yetki veriyorsunuz ve o sizin yerinize pin eklemelerinizi yapıyor. Böylece siz de zamandan tasarruf ediyorsunuz.

İkincisi ise, eğer bir işletme hesabınız varsa ve müşteri memnuniyetine önem veriyorsanız veya müşterilerinizin olumlu/olumsuz yorumları ile etkileşime geçerek güven kazanmaya çalışıyorsanız, bir panoyu ziyaretçi veya müşteri panosu olarak oluşturuyorsunuz ve müşterilerinizi bu panoya ekleme yapmaya yetkilendirerek şirketinizin etkili bir şekilde reklamını yapabiliyorsunuz.

Tabi pazarlamaya yönelik şu yazımızda da bahsettiğimiz gibi yarışma vb. gibi diğer birçok yaratıcı fikir için de katılım panolarını kullanabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımda pinler ve panolar hakkında aklıma gelen herşeye değinmeye çalıştım. Eğer faydalı olduysa ne güzel. Yok ben bunları zaten biliyordum diyorsanız da… yapacak bir şey yok. Aşağıdaki güzel “ne düşünüyorsun?” scripti ile veya yorumlarınız ile fikrinizi paylaşabilirsiniz 🙂

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir