En İyi HTML5 Siteleri Hangileri?

HTML5 son yıllara damgasına vuran bir işaretleme dili… Google’ın çok sevdiği bir ortam oluşturan bu teknoloji ile son yıllarda birbirinden güzel siteler yapıldı. Ünlü markalar sitelerini sıradanlıktan çıkarmak için büyük paralar vererek site tasarımlarını yenilemiş durumdalar…

HTML5 herhangi bir eklentiye gerek kalmadan tasarımcılarına <video>, <audio> ve <canvas> gibi etiketleri kullanarak medya dosyaları ve animasyonlar ekleme imkânı veriyor. Bu işaretleme dilinin her mobil dahil hemen her platformda çalışıyor olması onu güçlendiren diğer bir özellik gibi görünüyor. Tarayıcıların hepsinin bu dili desteklemesi de gelişmesini ve yaygınlaşmasını hızlandıran bir etken tabii ki. Peki HTML5 ile tasarlanmış siteler arasında en popüler olanlar hangileri sizce? İşte bizim listemiz…

İnternetteki En İyi 10 HTML5 Site

1. The Wilderness Downtown | Arcade Fire 

The Winderness Downtown Arcade Fire’ın “We Used to Wait” isimli şarkısı için interaktif bir müzik videosu. Ziyaretçilerden büyüdükleri evin adresini girmeleri isteniyor ve site Google Earth ve HTML5’i kullanarak kişiye özel bir parça ile kullanıcıyı evine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

2. Three Dreams of Black

Three Dreams of Black Danger Mouse ve Daniele Luppi’nin Rome albümünü tanıtmak için HTML5’i kullanıyor. Site WebGL ile tüm nesnelerin müzik ve kullanıcı girdisine tepki verdiği 3D interaktif bir dünya oluşturuyor.

3. 360 Langstrasse ZurichBu site kullanıcılarını Zürih’in en işlek caddelerinden birinde interaktif bir yolculuğa çıkarıyor. İleride sanal turizm neye benzeyecek sorusuna eğlenceli bir cevap veren bir deneyim.

4. Soul ReaperSoul Reaper HTML5’i statik grafiklere biraz canlılık katmak için kullanıyor. Bu sitede kullanılan HTML5 teknolojisi eski zamanın çizgi romanları ile şimdinin videoları arasında bir köprü kuruyor.

5. The Expressive WebAdobe tarafından yapılan bu site HTML5 ve CSS3 kullanımının yenilikçi potansiyelini gözler önüne sermeyi hedefliyor. İçindeki birçok örnek ve kod parçaları ile görebileceğiniz en iyi ve ileri seviye kullanıcı kılavuzu denilebilir.

6. Art of Stars

7. This Shell

8. Lost Worlds Fair

9. CNN Ecosphere

10. Universeries

Bunların dışında Hürriyet’in listesi için buraya, ödüllü HTML5 web sitelerini görmek için buraya tıklayın. Umarım beğenirsiniz…

Not:

Bu yazıya "özlü sözler, tatlı kediler, html5 siteler, en güzel evler, dag evi" ifadelerinin aranmasıyla da ulaşılabilir.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir